A magyarországi németeket 75 évvel ezelőtt űzték el hazájukból. A stuttgarti Magyar Kulturális Intézet több programmal is megemlékezett az emléknapról.
Több mint 200.000 németet hurcoltak el Magyarországról a második világháború után, amelynek következtében Magyarország elveszítette magyar-német identitásának egy részét. A hazájukat elhagyni kényszerült magyarországi németek január 19-i hivatalos parlamenti emléknapjának bevezetése az európai megbékélés jóindulatú gesztusa, amelyről a Kulturális Intézet minden évben megemlékezik.
Idén a vírushelyzet miatt erre a virtuális térben van mód, mert a járványügyi előírások értelmében nyilvános rendezvényeket jelenleg nem szabad szervezni. De éppen ebben az évben, a kiutasítást követő 75. évben különösen fontos, hogy ne szakadjon meg ez a hagyomány. Idén a megemlékezés hivatalos eseményein kívül egy, a kort tárgyaló dokumentumfilm premierjére is sor kerül a Kulturális Intézet szervezésében.
A rendezvény együttműködő partnerei a Miniszterelnökség Egyházi és Nemzetiségi Államtitkársága, a Magyarországi Németek Országos Önkormányzata és a Magyarországi Németek Honfitársi Szövetsége.
Részletes programismertető:
Moderáció: Dr. B. Szabó Dezső, az intézet igazgatója.
Köszöntő beszédet tart:
Dr. Izsák András Magyarország stuttgarti főkonzulja
Englender-Hock Ibolya, a Magyarországi Németek Országos Önkormányzata elnöke
Joschi Ament, a Landsmannschaft der Deutschen aus Ungarn (Magyarországi Németek Honfitársi Szövetsége) elnöke
Ünnepi beszédet mond:
Soltész Miklós, a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi ügyekért felelős államtitkára.
Filmvetítés: Gábeli Tamás rendező „Végleg kitiltva” című dokumentumfilmje a kitelepítés körülményeit mutatja be a Budai-hegység németek lakta településeinek példáján.
A teljes program az alábbi oldalakon is megtekinthető:
- a Magyar Kulturális Intézet Facebook-oldalán: https://www.facebook.com/ungarischeskulturinstitut.stuttgart
- vagy az alábbi linken: https://youtu.be/LVDmRbk1RzQ
Kapcsolódó írások:
Magyarország miniszterelnökének, Orbán Viktornak és a magyarországi németség parlamenti képviselőjének, Ritter Imrének a budaörsi emlékhelyen tartott közös koszorúzási megemlékezéséről itt talál bővebb információkat.